
Zarówno wyroby rattanowe, jak i technorattanowe cechuje ponadczasowa elegancja. Jednak te wykonane z tworzywa syntetycznego są o wiele praktyczniejsze, a to ze względu na swoje właściwości, takie jak odporność na wilgoć, słońce i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak powszechnym widokiem stały się współcześnie zestawy mebli ogrodowych z technorattanu. Przyjrzyjmy się, jak wygląda proces ich produkcji.
Wytwarzanie mebli z technorattanu
Zacznijmy od tego, że technorattanowe włókna produkuje się z najwyższej klasy polietylenu lub poliuretanu. Włókna te barwi się, a nie maluje, dzięki czemu przez lata utrzymują swój pierwotny kolor nawet wówczas, gdy wystawiamy je na słońce albo obcieramy w toku użytkowania. Następnie, podobnie jak w przypadku włókien rattanu naturalnego, wyplata się je ręcznie na metalowych stelażach, wykorzystując przy tym jeden z trzech rodzajów plecionki:
- plecionkę płaską – najłatwiejszą do formowania, czego efektem jest najniższa cena,
- plecionkę okrągłą – najtrudniejszą i najbardziej czasochłonną, pozwalającą jednak na wykonanie najbardziej eleganckich i najbardziej odpornych mebli,
- plecionką półokrągłą – stanowiącą opcję pośrednią pomiędzy dwiema powyższymi.
Produkcja mebli i innych technorattanowych przedmiotów jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. Nie skutkuje wydzielaniem żadnych toksycznych substancji. Natomiast stare i wysłużone wyroby z rattanu syntetycznego świetnie nadają się do recyklingu. Mamy więc tutaj do czynienia z materiałem bardzo ekologicznym, co w dzisiejszych czasach jest nie do przecenienia.