Krzesła i ławy z technorattanu, wytwarzanego na wzór rattanu pozyskiwanego z palm rotangowych Południowo-Wschodniej Azji, stanowią dzisiaj powszechny widok w ogrodach i na tarasach. Z tego samego tworzywa, bardzo odpornego na mechaniczne uszkodzenia i niesprzyjające czynniki atmosferyczne, wykonuje się również inne przedmioty. Między innymi wiszące fotele ogrodowe, leżaki, skrzynie czy donice. Przyjrzyjmy się temu, co odróżnia te wszystkie wyroby od ich imitacji.
Technorattan i jego podróbki
Na pierwszy rzut oka meble ogrodowe i inne przedmioty wykonane z imitacji rattanu syntetycznego prezentują się niemal identycznie jak oryginalne produkty. Ale kiedy przyjrzymy im się bliżej, to dostrzeżemy, że zamiast plecionych ręcznie włókien z wysokiej jakości polietylenu albo poliuretanu mamy do czynienia z plastikowymi odlewami całych elementów z fakturą przypominającą włókna. Na dodatek, o ile oryginalne wyroby z technorattanu posiadają charakterystyczne cieniowanie i przebarwienia, to już imitacje są jednolitego koloru.
Meble plecione z technorattanu są giętkie i elastyczne, natomiast te zmontowane z plastikowych odlewów cechuje sztywność. Ma to wpływ nie tylko na komfort użytkowników, ale także na wytrzymałość mebli. Jeżeli dodamy jeszcze różnicę w jakości materiału oraz to, że podróbki nie posiadają stelaży, łatwo przewidzieć, że imitacje technorattanowych wyrobów nie wytrzymają zbyt długo. Dlatego, chociaż ich zakup wiążę się z mniejszym wydatkiem, to na dłuższą metę nie okaże się szczególnie opłacalny.